Bilgisayarı Koruma Yolları

Bilgisayarınız Kale Gibi Olsun

 

Bilgisayarız kale gibi olsun! 1
 
Artık kale gibi bir bilgisayarınız olacak. Kredi kartı ile e-alışveriş yaparken soyulmayacaksınız, hotmailinize asla kimse giremeyecek ve istediğiniz gibi ip'nizi saklayabileceksiniz.
Tüm bunların yolunu kendilerini "sanal alemin askerleri" olarak tanımlayan hacker grubu Ayyıldız Tim anlatıyor.
İşte adım adım güvenlik...
 
Bilgisayarız kale gibi olsun! 2
KREDİ KARTI HIRSIZLIĞI VE KORUNMA YOLLARI

1 – Alışveriş yaptığınız sayfanın güvenilir olduğunu anlamanın en kesin yolu, kredi kartı bilgilerinizi gireceğiniz sayfanın internet adresinin

“http:// yerine https:// olmasıdır.

Yani; “https//’in sonundaki “s” harfi önemlidir. Sayfanın güvenli olduğunu gösterir. Böylece firmanın SSL(Secure Sockets Layer) kullandığını anlarsınız ki bu güvenlik protokolünün adıdır.
Bilgisayarız kale gibi olsun! 3
2 – Ayrıca, internet tarayıcınızın ya da ekranın sağ alk kınsında “Kapalı Asma Kilit işareti” olduğundan emin olmalısınız. Bu da size güvenli, şifrelenmiş bir sayfada olduğunuzu gösterir.
Bilgisayarız kale gibi olsun! 4
3 – Güvenilir ve isim sahibi olan sitelerden yaptığınız alışverişlerde güvenlik açısından bir problem çıkma ihtimali çok düşüktür. Ancak tanımadığınız bir siteden alışveriş yapıyorsanız limiti düşük bir kredi kartı kullanın. Satın alma işleminizin bittiğini belirten mesajı yazıcıdan çıkartarak saklayın. Kredi kartı ekstrelerinizi dikkatle inceleyin. Şüpheli harcamaları bankaya bildirin…
 
Bilgisayarız kale gibi olsun! 5

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !